جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران جمعیتی مردمی است که در سال 1362 به همت چند پزشک، اساتید دانشگاه، روحانیون و خیرین، به منظور مبارزه با استعمال دخانیات و نمایاندن بیماری های ناشی از آن و مضرات گسترده دیگر در زمینه های بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … تأسیس گردید. در طول این مدت با جذب افراد آگاه و علاقه مند، با انجام فعالیت های سلامت محور در راستای اهداف خود؛ از هرگونه فعالیت سیاسی، کسب درآمد و مقام و منصب خودداری نموده و به فعالیت های همه جانبه در پیشگیری وکنترل دخانیات به عنوان یک ضرورت در حوزه سلامت اجتماعی ادامه می دهد. این موسسه به هیچ وزارتخانه، سازمان و ارگانی وابسته نیست و هزینه های جاری آن توسط افراد خیر و علاقه مند تأمین می گردد.

" جمعیت"برای تحقق اهداف خود، علاوه بر ارتباط دائم با رسانه های گروهی به ویژه صداوسیمای با سایر ارگان ها و نهادهای دیگر ارتباط داشته که اهم آنها عبارت اند از: دولت، مجلس شورای اسلامی، مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه، قوه قضائیه، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، فرماندهی نیروی انتظامی، فرماندهی نیروی مقاومت بسیج، شهرداری، وزارتخانه ها و سازمان های مختلف داخلی این جمعیت با هدف ارتقای سلامت سعی دارد از بار مرگ ومیر ناشی از استعمال دخانیات60 هزار نفر در سال بکاهد و روند رو به رشد مصرف دخانیات را در کشور به پایین ترین حد ممکن برساند؛ و این میسر نمی شود مگر با همکاری مردم و نهادهای دولتی و غیردولتی .

اهداف

آگاهی رسانی و آموزش

- ارتقای آگاهی علمی و اجتماعی جامعه نسبت به مسائل مرتبط با استعمال مواد دخانی

- اطلاع رسانی مستمر از طریق تهیه نشریات، ترجمه مطالب علمی، چاپ کتاب، برگزاری سمینارهای علمی، مشارکت و همکاری بارسانه ها به ویژه صداوسیما بستر فضای مجازی و سایر موارد

پیشگیری و ترک استعمال دخانیات

- ارائه طرح های قابل اجرا به نهادهای ذی ربط در جهت پیشگیری، کنترل و کاهش استعمال دخانیات

- پیشگیری از استعمال دخانیات در نوجوانان و جوانان کشور و تشویق افراد سیگاری برای ترک مواد دخانی با به کارگیری روش های مختلف و توسعه کلینیک های ترک سیگار

- جلب مشارکت ها و همکاری های ملی و بین المللی

- جلب توجه مسئولین دولتی و غیردولتی، جوامع مختلف ملی و بین المللی به مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، پیشگیری، درمان و فعالیت های آموزشی، تحقیقاتی، فرهنگی، خدماتی و سایر موارد ضد استعمال دخانیات در کشور و جهان

- جلب مشارکت شخصیت های حقیقی و حقوقی، سازمان های دولتی و غیردولتی داخل و خارج از کشور؛ کمک، حمایت و تشویق

جهت انجام برنامه ها و طرح های آموزشی تشخیصی، پیشگیری، درمانی و ...در راستای اهداف جمعیت در داخل و خارج کشور

- این مرکز با تارنمای: www.iata.org.ir   و با نام جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در دسترس است.

واحدهای جمعیت

1. مرکز تحقیقات کنترل دخانیات

2. طرح پاد (پیشگیری استعمال دخانیات)

3. مرکز فرآموز نفس پاک

4. واحد زنان

5. واحد ارتباط با حوزه های علمیه، ائمه جمعه و جماعات

6. واحد شهرستان ها

7. کلینیک ترک دخانیات

8. واحد گرافیک، رسانه و انتشارات

9. واحد روابط عمومی و بین الملل

10. واحد اداری و پشتیبانی__

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات

واحد مرکز تحقیقات کنترل دخانیات با مجوز رسمی از شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و اخذ مجوز آموزش دانشجوی دکتری پژوهش محور در رشته سیاست گذاری حوزه سلامت و پژوهش های سلامت محور مرتبط با حوزه دخانیات را در حیطه کاری خود دارد و در این راستا مقالات علمی و پژوهش های خود را در مجلات علمی پژوهشی معتبر داخلی و خارجی منتشر می کند از دیگر فعالیت ها این مرکز می توان به ایجاد بانک اطلاعاتی با تعداد بیش از 1200 پایان نامه و 600 مقاله و بیش از 100 طرح تحقیقاتی حوزه دخانیات و برگزاری جلساتی در این حوزه اشاره کرد که به صورت رایگان در دسترس مراجعه کنندگان قرار داده است. قابل ذکر است تنها مرکز تحقیقات خصوصی است که توانسته از دو وزراتخانه بهداشت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز مرکز تحقیقات را دریافت کند.

پاد (پیشگیری استعمال دخانیات ) گامی به سوی شهر بدون دخانیات

طرح پاد با هدف پیشگیری، استعمال دخانیات در دانش آموزان در سطح ملی، از سال 1395 اولین بار در کشور در شهرستان ورامین به عنوان نمونه (پایلوت) در حال اجراست، این طرح در چند فاز ابتدا در مدرسه و سپس در محله و در مراحل بعد به ترتیب در سطح شهر، شهرستان، استان و درنهایت در کل کشور به اجرا درخواهد آمد، طرح در حال حاضر با گذر از فاز مدرسه و محله به سطح شهر گسترده شده است و در سال تحصیلی 1402-1401 این طرح را در شهرستان رباط کریم به اجرا در آورده است .

مرکز فرآموز نفس پاک

این مرکز باهدف افزایش آگاهی و آموزش کودکان 5 تا 12 سال درباره مضرات دخانیات، با همکاری و مشارکت اداره کل سلامت شهرداری تهران در 1388 تأسیس شد . این مرکز با برنامه های متنوع در 7 کارگاه داخل مرکز و فعالیت های بیرون از مرکز در مدارس و سرای محلات و... سعی دارد در فضایی شاد و سرگرم کننده، مهارت های رفتاری مناسب و تقویت قدرت نه گفتن در برابر مصرف دخانیات و سایر آسیب های اجتماعی را در کودکان تقویت کند و پس از آموزش با اعطای کارت همیار سلامت آنان را به عضویت جمعیت درآورده و در ترویج مهارت های مبتنی بر جلوگیری از اشاعه دخانیات همکاری کنند.

واحد زنان

واحد زنان سال 1393 با توجه به افزایش شیوع مصرف دخانیات در زنان، شروع به فعالیت کرد که با انجام فعالیت های همه جانبه در زمینه پیشگیری از استعمال دخانیات در بانوان، سعی در آگاه سازی آنان از مضرات دخانیات دارد . برنامه راهبردی این واحد بر اساس 3 هدف اصلی تعیین شده است . هدف اول: ارتقاء سطح آگاهی (علمی اجتماعی) زنان نسبت به مسائل مرتبط با استفاده از مواد دخانی هدف دوم: جلب همکاری و مشارکت های نهادهای دولتی و غیردولتی جهت مقابله با شیوع کاهش مصرف دخانیات در زنان . هدف سوم: انجام فعالیت های تحقیقاتی در حوزه زنان و دخانیات.  بنابراین بررسی و مطالعه وضعیت موجود در حوزه زنان و دخانیات در کشور، آموزش های کاربردی در جهت آگاهی رسانی درباره نتایج استفاده از انواع دخانیات و تدوین سیاست ها و برنامه های اجرایی به منظور بهبود وضعیت موجود از وظایف واحد زنان و دخانیات جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات محسوب میشود برگزاری بیش از 100 کارگاه، وبینار و سمینار آموزشی و اطلاع رسانی، تهیه و تألیف چندین کتابچه و پمفلت آموزشی، انجام طرح های پژوهشی در حوزه زنان و دخانیات، اجرای کارگاه های آموزشی پروژه بیمارستان بدون دخانیات از فعالیت های مهم این واحد به شمار می رود.

واحد ارتباط با حوزه های علمیه، ائمه جمعه و جماعات

"جمعیت "با هدف گسترش فعالیت های خود درزمینه آگاهی بخشی عمومی و استفاده از تریبون روحانیت، این واحد را در سال 1397راه اندازی کرد. این واحد با ایجاد ارتباط با مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و برادران، جامعه مدرسین حوزه، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و ... با همکاری جامعه روحانیت در تلاش است تا مردم را از مضرات همه جانبه دخانیات مطلع سازد . از اهم فعالیت های این واحد می توان به: تفاهم نامه همکاری با مرکز مدیریت حوزه های علمیه، حوزه علمیه خواهران و برادران قم و تهران، جامعه مدرسین و ستاد ائمه جمعه و جماعات و همچنین برقراری ارتباط مؤثر با سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی اشاره کرد.

واحد شهرستان ها

"جمعیت " نظر به مجوز فعالیت در سطح ملی، ضمن تلاش در راستای اهداف خود در شهر تهران برای توسعه و گسترش این فعالیت ها اقدام به راه اندازی نمایندگی در برخی شهرستان های کشور نموده و در برخی شهرستان ها نیز اشخاصی را به عنوان نماینده امین برگزیده تا پس از کسب تجارب لازم و مهیا شدن شرایط دفتر نمایندگی جمعیت را در آن شهرستان ها نیز دایر نماید. این واحد باهدف کاهش کنترل و پیشگیری از استعمال دخانیات در جامعه، خصوصاً در بین جوانان، قصد دارد با دایر نمودن نمایندگی در کل کشور، مردم را از خطرات و مضرات همه جانبه دخانیات آگاه سازد. نمایندگی های جمعیت در ورامین، قم (جعفریه جمکران)، مشهد، آستارا، تربت حیدریه، سنندج، شیراز، اصفهان، بروجن، تبریز و رباط کریم در حال فعالیت هستند.

کلینیک ترک دخانیات

کلینیک مشاوره ترک سیگار "جمعیت " از سال 1370 کلیه خدمات را به صورت رایگان به مراجعه کنندگان ارائه می کند. این کلینیک درزمینه ویزیت، نیکوتین درمانی و مشاوره فردی و گروهی به افراد، طی دوره های مشخص در ترک سیگار یاری می رساند. "جمعیت " در تلاش است تا با استفاده از بسترهای موجود، شهرداری ها، دانشگاه های علوم پزشکی و غیرپزشکی، خدمات کلینیکی خود را در مناطق مختلف تهران و شهرستان ها گسترش دهد . از سال 1400 نیز کلینیک مشاوره مجازی رهش زیر نظر جمعیت شروع به فعالیت نموده است.

واحد گرافیک

جمعیت در راستای اطلاع رسانی مضرات دخانیات اقدام به تأسیس این واحد از بدو فعالیت خود نموده است، این واحد با طراحی بروشور و کتابچه های متنوع آموزشی، پوسترها، بیلبوردهای شهری، طراحی های تصویری فضای مجازی درباره مضرات دخانیات و بیماری های ناشی ازآن فعالیت نموده و با همکاری واحد روابط عمومی منتشر می نماید .

واحد رسانه و انتشارات

ماهنامه کارت قرمز که به صورت تخصصی به حوزه دخانیات و مسائل مربوط به آن می پردازد، ابتدا در مهرماه سال 1393 به صورت دوهفته نامه در تیراژ 5000 نسخه منتشر می شد. این نشریه در دسترس وزارتخانه ها، مجلس شورای اسلامی، شورای شهر تهران، دانشگاه ها، بیمارستان ها و مساجد قرار داشت و از ابتدای نیمه دوم سال 94 بعد از اخذ مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی جهت نشر عمومی و حضور در دکه های روزنامه فروشی از به صورت ماهنامه سراسری منتشر می شود که در حال حاضر به 79 شماره رسیده است و نسخه الکترونیکی آن بر روی سایت جمعیت به آدرس https://iata.org.ir / نیز موجود است.

واحد روابط عمومی و روابط بین الملل

بخش روابط عمومی و روابط بین الملل "جمعیت "، ضمن ارتباط و همکاری با سازمان های دولتی و غیردولتی در کشور، سعی دارد با معرفی فعالیت های ضد دخانی این نهاد و دیگر سازمان های مرتبط در ایران به جامعه جهانی، از تجارب دیگر کشورها نیز بهره مند شود. ازاین رو با برقراری ارتباط با سازمان جهانی بهداشت، سازمان های غیردولتی، متخصصین و دانشمندان حوزه دخانیات در سطح بین المللی تلاش می کند تا در مسیر ارتقای توانمندی های خود و استفاده از جدیدترین نتایج مطالعاتی جهت پیشگیری، کنترل و جلوگیری از شیوع دخانیات در کشور گام بردارد. این واحد همچنین با انتشار اخبار داخلی و خارجی و تهیه و انتشار محتواهای تولیدی خود و سایر واحدها، مردم را نسبت به مضرات همه جانبه دخانیات مطلع نموده و روحیه مطالبه گری ضد دخانی را در جامعه تقویت نماید.

واحد اداری و پشتیبانی

واحد اداری و پشتیبانی همزمان با شروع فعالیت رسمی جمعیت تشکیل شده است، این واحد در راستای فعالیت های جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران علاوه بر فعالیت های روزمره اداری مالی و پشتیبانی فعالیت های مهمی مانند ارتباط مکاتبات با سازمان ها و وزارتخانه های کشور را نیز بر عهده دارد . واحد اداری مالی و پشتیبانی، فعالیت های مختلفی ازجمله مدیریت امور کارکنان، پرداخت دستمزد، هزینه ها و تأمین ملزومات موردنیاز مجموعه و ... را نیز پیگیری می کند.