مؤسسه خیریه حمایت از دختران و زنان کردستان

مؤسسه خیریه حمایت از دختران و زنان کردستان به شماره ثبت 74 از سال 1380 با دو مجوز رسمی از وزارت کشور و سازمان بهزیستی فعالیت خود را نخست در شهر سنندج آغاز نمود و در حال حاضر در چهار شهرستان استان دارای شعبه می باشد.

مؤسسه بصورت هیئت امنائی و هیئت مدیره ای اداره می شود.

اهداف مؤسسه:

1- ارتقاء آگاهیهای زنان از مسائل اجتماعی ، خانوادگی و حقوقی

2- توان افزایی و ارتقاء توانائی های جامعه تحت پوشش

3- کاهش آسیبهای اجتماعی در سطح جامعه

روشهای اجرا:

1- حمایت مادی و غیرنقدی از جامعه تحت پوشش

2- برگزاری سمینارها و کارگاههای آموزشی در جهت تحقق اهداف مؤسسه

3- انتشار و چاپ بولتن و بروشورهای آموزشی جهت توزیع در سطح استان

4- ارائه خدمات مشاوره فردی و خانوادگی

جامعه هدف بیشتر زنان جوان (45 –20 سال) بلاتکلیف که از نظر قانونی متأهل ولی بدلیل بدسرپرستی همچون اعتیاد همسر، فرار و زندانی بودن و رها کردن خانواده، مسئولیت خانواده به زنان و مادران واگذار شده که متأسفانه چون طبق قانون متأهل محسوب می شوند شامل هیچ حمایتی از سازمانهای دولتی نمی گردند. در حال حاضر 65 پرونده ثابت و تعدادی پرونده های موردی تحت حمایت های مؤسسه می باشند.  

این مؤسسه علاوه بر حمایت مادی در جهت توان افزائی و حرفه آموزی زنان گام برداشته و در حدود 23 سال فعالیت 36 دوره آموزشی خیاطی (محلی دوزی و لباس فارسی) و نیزآموزش کلاش (گیوه محلی کردستان) صنایع دستی همچون گلسازی با خمیر و شمع، قلاب بافی ، معرق برگزار نموده که خوشبختانه سبب خودکفائی اقتصادی اکثر زنان شده است و اکثراً پس از دریافت گواهینامه رسمی از وام های خوداشتغالی کم بهره نیز برخوردار شده اند..

فعالیتهای حمایتی درمانی، معرفی به پزشکان حامی مؤسسه و مراکز درمانی خارج از استان -  پرداخت کمک هزینه تحصیلی علی الخصوص به دختران دانشجو ، تهیه جهیزیه ، معرفی جهت وامهای کم بهره و قرض الحسنه از جمله فعالیتهای مؤسسه بوده است.

با توجه به اهداف مؤسسه در جهت ارتقاء آگاهیهای زنان با همکاری معاونت امور زنان و خانواده و سازمان بهزیستی کردستان، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دوره ها و کارگاههای آموزشی توان افزائی با عناوین: آموزش مهارتهای زندگی، آموزش فرزندپروری، آموزش پیش از ازدواج، پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از کودک آزاری، مشارکت اجتماعی زنان، تاب آوری فردی و اجتماعی و کارآفرینی در طول سالیان فعالیت برای جامعه هدف و نیز دختران دانش آموز و دانشجوی سطح استان برگزار گردیده است.

مؤسسه افتخار دارد که عضویت در خانه خیرین استان کردستان و کشور، شبکه کشوری خیریه های حامیان ایتام و شبکه ارتباطی سازمانهای غیردولتی زنان کشور را داراست که در تمامی آنها عضو و نماینده رسمی دارد.