گزارش حضور شبکه ارتباطی سازمانهای غیر دولتی زنان در ج .ا . ا.

 اهمیت فزاینده نقش سازمانهای مردم نهاد در کشورهای گوناگون ، موجب شده است تا دولتها ونهادهای بین المللی نیز به نقش آنها توجه نموده و از ظرفیت سمن ها برای پیشبرد اهداف خود بهره مند گردند . درهمین راستا ، سازمان ملل متحد کمیته ای تحت عنوان " کمیته سازمانهای غیردولتی " در چارچوب اکوسوک  ( Ecsoc) ، به منظور حضور فعال در اجلاسهای بین المللی ، ضمن اعطای مقام مشورتی به سازمانهای غیر دولتی موءثر و کارآمد  ، ایجاد کرده است .

شبکه ارتباطی سازمان های غیردولتی زنان ، باتوجه به دارابودن مقام مشورتی از سازمان ملل ( Ecsoc) ، می تواند بر اساس موضوعات در دستوركار اكوسوك و نهادهاي زير مجموعه آن ، در كليه نشستهاي مربوطه در UN شركت نموده و موضع گیری خود را در قالب بيانيه هاي كتبي و شفاهي در خصوص موضوعات استراتژيكی در اين گونه نشستها ارائه نمايد.

به همین منظور این شبکه ، براساس اهداف و سياست هاي بين المللي نظام ج .ا .ا پیرامون  مقوله زن در دیپلماسی ، روابط بین الملل و تحولات سیاسی اجتماعی در سطح جهانی ، رسالت خود را در محور هایی بشرح ذیل تبیین نموده است .

-         تبیین دیدگاه واقعی دین مبین اسلام در خصوص جایگاه ونقش زن در جامعه اسلامی

-         شکست شالوده های گفتمان حاکم درعرصه بین المللی در خصوص وضعیت زنان در ج.ا.ا  وارایه چهره و هویت واقعی ، صحیح ومتوازن زن ایرانی به جهانیان

-         حضور فعال،تأثیر گذار وکارآمد زن ایرانی در مجامع بین المللی در زمینه های مختلف حقوق بشر وزنان

-         پرسشگری از دولتهای غربی درخصوص وضعیت نگران کننده زنان،کودکان وخانواده ها درغرب

-         ارایه گزارش ملی ( سالانه ) به کمیسیون مقام زن  سازمان ملل از پیشرفتهای زنان در جمهوری اسلامی ایران در بخشهای دولتی و خصوصی

-          پاسخگویی به شبهات و ابهامات در زمینه وضعیت حقوق بشری زنان در ایران

-         ارایه گزارش از وضعیت نابسامان زنان و کودکان ناشی از تخاصمات و جنگهادر سایر کشورها ودرخواست رسیدگی ازسازمان ملل؛

 موضوع مهم حقوق بشر زنان وکودکان درایران ، ذیل عنوان " بررسی قطعنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران " دردستور کار چهلمین نشست شورای حقوق بشر ، که در مورخه 13 اسفند 97 در شهر ژنو سوئیس برگزار گردید ، قرارداشت . شبکه ارتباطی سازمان‌های غیر دولتی زنان با توجه به نقش مشورتی خود  به ترسیم یک تصویر واقعی از وضعیت زنان خود را ملزم به انعکاس فعالیت های زنان در حوزه های مختلف و شفاف سازی  برعلیه هجمه سنگین تبلیغاتی گروه‌های مخالف مقیم خارج از کشور دانسته و با اعزام هیئت سه نفره متشکل از خانم‌ها دکتر شکوه نوابی نژاد (رئیس شبکه ) ، محترم جمالی (نایب رئیس شبکه ) ، دکترسوسن صفاوردی (کمیته بین الملل شبکه)، به این مهم به شرحی که خواهد آمد همت گمارد.

اهم اقدامات انجام شده دراین سفر به شرح ذیل می باشد :

1)     ملاقات با شخصیت های موثر و مسئول در امور سازمان های غیردولتی و حقوق بشر

2)     ارائه بیانیه کتبی

3)     قرائت بیانیه شفاهی ( در سالن اصلی مجمع عمومی )

4)     حضور در نشست ها و کارگاه های  NGOS

5)     تعامل و گفتگو با نمایندگان سازمان های غیردولتی شرکت کننده در اجلاس

 ملاقات با شخصیت های موثر و مسئول در امور سازمان های غیردولتی و حقوق بشر:

1-   دیدار با آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران :

 در این دیدارعلاوه بر معرفی ظرفیت شبکه ارتباطی سازمان های غیر دولتی زنان با عضویت بیش از  ۴۰۰ سازمان و حضور گروه ها و انجمنهای مختلف از جمله اقلیت‌های مذهبی و قومی ، که در حوزه های مختلف در زمینه فرهنگی ، اجتماعی ، کار آفرینی ، خیریه ای و غیره فعال می باشند ، با توجه به نقش مشورتی شبکه با توجه به گستردگی اعضای آن در سراسر کشور و اشراف بر فعالیت ها واقدامات درزمینه حقوق بشر وزنان تاکید شد .که این توضیحات مورد استقبال آقای جاوید رحمان قرارگرفت.

 2-  نشست با رابط کمیساریای عالی حقوق بشر در ایران خانم ابو منصور یاسمین :

در این نشست پس از معرفی شبکه و فعالیتهای آن ، خانم ابومنصور ضمن  تشریح  وظایف و عملکرد بخش رابطین کمیساریای عالی حقوق بشر، بیان نمودندکه این بخش در ارائه گزارش به مراجع مربوطه ، بسیار تاثیرگذار است . لذا با توجه به اینکه گزارشی که توسط این بخش برای کمیساریای عالی حقوق بشر تنظیم می‌شود ، در کنار گزارشی که توسط گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر ارائه میگردد ، مورد وثوق قرار میگیرد ؛ تعامل و ارتباط سازمان های غیردولتی خصوصا" شبکه ارتباطی با توجه به ظرفیت عظیم این شبکه بسیار کارگشا می باشد .

ایشان درپایان اظهار نمودند ، در سفر بعدی به ایران قطعاً به ملاقات و تعامل با این شبکه تمایل دارند.

 3- دیدار با مدیر بخش امور مربوط به سازمان های غیردولتی دارای مقام مشورتی خانم لیدیا گریگوری وا :

در  این نشست  ایشان  ضمن ابراز خرسندی و آشنایی و آگاهی نسبت به ظرفیت شبکه ارتباطی در رابطه با عملکرد بخش مربوطه خود و وظایفی که این بخش در رابطه با سازمان های غیر دولتی دارد توضیحاتی را ارائه کردند و نمایندگان شبکه نیز به نقش ویژه سازمان‌های غیردولتی به عنوان بازوی دولت و همچنین ارتباط با مردم تاکید کردند.

- ارائه بیانیه کتبی در اجلاس رسمی:  

ذیل این سرفصل گزارش ذیل با همکاری شبکه تهیه وارایه گردید :

1-  جنسیت و دخانیات عنوان گزارش"واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران "(عضو شبکه ) بود که ضمن آن به نقش موثر زنان و دختران جوان بعنوان مادران آینده بر وضعیت سلامت جامعه تاکید شد . در ادامه این گزارش ضمن بیان خطرات عمومی مصرف دخانیات در بین زنان ، به آموزش وآگاهی دادن ، بعنوان بهترین و کم هزینه ترین روش وهمراهی ، هماهنگی وهمکاری ارگانهای مختلف از قبیل صدا وسیما ، مراکز تربیتی ، آموزش و پرورش وسازمانهای بهداشتی و درمانی جهت کنترل و پیشگیری مصرف دخانیات ، اشاره گردیده است .

- قرائت بیانیه شفاهی ( در سالن اصلی مجمع عمومی ):

 

 

 1-   تحریم ایران و تاثیرآن بر سلامتی زنان ( ذیل محور سلامت زنان )

دراین بیانیه که توسط "خیریه خادمین ام البنین" و " اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی "  ( از اعضای شبکه ) ارایه گردید ، به خروج یکجانبه آمریکا از برجام بعنوان عامل بروز مشکلات جدی در حوزه سلامت زنان به واسطه اختلال در انتقال پول برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی اشاره شده است . درادامه قید گردیده است که : تحقیقات نشان می‌دهد مشکلات  زنان در اثر فقدان داروهای بی حس کننده دوچندان و در حوزه بیماریهای زنان من جمله سرطان هایی نظیر پستان ، ریه ،گوارش و رحم ، زنان دچار مشکلات جدی ناشی از کمبود دارو هستند . از سوی دیگر فقدان و گرانی دارو در اثر کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی موجب شده است تا زنان به واسطه مسئولیتی که در حفظ فرزندان خود دارند ، به لحاظ روانی فشارهای عصبی بیشتری را متحمل شوند و در معرض بیماری ها و اختلالات روانی قرار بگیرند ، در این رابطه وضعیت زنان سرپرست خانوار به مراتب با مشکلات حاد تری روبرومی باشد .

 در خاتمه این گزارش تاکید گردیده، با توجه به جنبه های ضد حقوق بشری تحریم بر علیه یک ملت ، برای آنکه جامعه زنان ایرانی بتوانند با دسترسی آسان به دارو و تجهیزات پزشکی از یک زندگی بهتر و عاری از مشکلات درمانی برخوردار باشند ، انتظار می رود از همه دولت ها به خصوص اتحادیه اروپا ، با تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه ایران مخالفت جدی نموده  و برای برگشت آمریکا به توافق نامه سیاست‌های عملیاتی اتخاذ نمایند

 2- نقش زنان در دستیابی به صلح و توسعه( ذیل محور زنان و مناقشات مسلحانه )

در این بیانیه که توسط "کانون مهرورزان صلح وعدالت جهانی" و "مرکز غیر دولتی جامع توانمند سازی زنان " ( از اعضای شبکه ) ارایه گردید ، اشاره شده است که نگاه تبعیض آمیز و عدم احترام به تمامیت ارضی کشورها از سوی کشور های کلنیالیستی ، موجب شده است تا منطقه ی خاورمیانه سالها شاهد جنگ و خشونت باشد .تاثیر مستقیم این امر بر زنان و کودکان مضاعف بوده و به ویژه زنان را با صدماتی چندجانبه من جمله بی سرپرستی ، سوء استفاده و تجاوز های جنسی و به طور کلی درماندگی روانی و جنسی رو به رو کرده است . در ادامه این بیانیه ضمن هشدار به نهادینه شدن فرهنگ جنگ به جای فرهنگ گفتگو و تعامل ، بر نقش سازمانهای زنان در حل مناقشات از طریق فهم متقابل تاکید شد.

این کانون همچنین در پایان با اشاره به تاثیر جنگ و منازعات و استانداردهای دوگانه به عنوان مانع اصلی توسعه و پیشرفت زنان در کشورهای خاورمیانه در حال جنگ خواستار یک ائتلاف جهانی برای مبارزه با اقدامات تبعیض آمیز و نقض حقوق ملت ها به واسطه تحریم شد.

 3-  وضعیت اقلیت های دینی و پیروان ادیان توحیدی در جمهوری اسلامی ایران ( ذیل محور وضعیت اقلیت های دینی )

این بیانیه نتیجه پژوهش انجام شده ازسوی " انجمن دوست داران خانواده موفق " و" اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی " ( از اعضای شبکه ) در زمینه جایگاه ووضعیت اقلیت ها و پیروان ادیان توحیدی در ایران میباشد . این انجمن در پژوهش های خود نتیجه گرفته ، اگرچه اقدامات زیادی در سال‌های قبل به ویژه از سال ۲۰۱۴ به بعد در راستای بهتر شدن وضعیت اقلیت ها انجام گرفته ، اما با این حال وضعیت اقلیت های دینی نیازمند بررسی و توجه بیشتری است . در این گزارش ضمن تاکید برنقش سازمان های مردم نهاد زنان ، به ویژه پیروان ادیان توحیدی و اقلیت های مذهبی برای تلاش در رفع مسائل و مشکلات حقوقی ، مدنی ، سیاسی و اجتماعی زنان پیشنهاداتی نیز ارائه گردیده است .

درخواست از دولت ایران برای توجه به قوانین مربوط به اقلیت های دینی ، استفاده از تجربیات سازمانهای بین المللی و سازمان های غیر دولتی کشورهای دیگر در این راستا و همچنین آموزش نیروهای دولتی و افکار عمومی برای درک بهتر مشارکت اجتماعی و مدنی اقلیت های مذهبی ، از جمله این پیشنهادات میباشد .

-  حضور در نشست ها و کارگاه های  NGOS

از آن جایی که ، در طول اجلاس ،کلیه موارد مرتبط با تضییع حقوق بشر در کشورهای سازمان ملل توسط سازمان‌های مردم‌نهاد کشورها در قالب کارگاه ها و و نشست‌ها مطرح و مورد بحث قرار می‌گیرد ، نمایندگان شبکه به طور فعال و با موضع گیری های خاص خود در کارگاه‌ها و نشست‌های NGOS کشورهای عضو سازمان ملل در طی اقامت خود در ژنو حضور فعال داشته وروزانه با شرکت در حداقل دو کارگاه صبح و عصر نقش چشمگیری در تبیین افکار داشته اند . این کارگاه ها فرصتی ارزشمند بوده است تا به پرسش‌های حضار درباره نقض حقوق بشر در ایران و توهمات و تحریف هایی که آنان در این زمینه داشته اند توضیحاتی داده شود به ویژه چهره واقعی وضعیت زنان در جمهوری اسلامی ایران تبیین گردد.

- تعامل و گفتگو با نمایندگان سازمان های غیردولتی شرکت کننده در اجلاس

در طی دیدار با نمایندگان سازمانهای غیر دولتی وگروههای حاضردر شورا من جمله کشورهای : کشمیر، هندوستان ، امریکا ، صحرای غربی ، آلمان ، پاکستان ، سوئیس ، چین ، نیجریه وغیره در رابطه با فعالیت زنان ایرانی در حوزه های مختلف اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی تبادل نظروگفتگو شد. که این گفتگوها بنا به اظهار آنان در ارایه یک تصویر متعادل از شرایط و وضعیت زنان در ایران بسیارجالب توجه بود .

 چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر در تاریخ 22 مارچ 2019 به کار خود پایان داد ۰