چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی

«غزه ؛ صلح ؛ عدالت ؛ امنیت و سلامت جهانی »

 
«غزه ؛ صلح ؛ عدالت ؛ امنیت  و سلامت جهانی »
 
در آستانه روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه ؛ کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی ؛ برای صلح ؛ عدالت ؛ امنیت و سلامت جهانی در روز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ با حضور صاحب نظران و اساتید در سالن شهید سلیمانی  دانشگاه  تهران برگزار شد.
 
 
آقای احمد علی محسن زاده دبیر کنفرانس، ضمن خوش آمد گویی به میهمانان اظهار داشت: این کنفرانس فضای حاکم بر عرصه علمی در جهان کنونی را تبیین می کند؛ بهره برداری از علم به صورت عادلانه تعلق به همگان دارد و کسی حق ندارد دیگری را از منابع علمی محروم کند.
وی همچنین عنوان کرد که بی اخلاق ترین نوع استفاده از علم؛ به کارگیری آن در کشتار انسان‌های بی گناه است که صلح و امنیت جهانی را با خطر اساسی مواجه می کند. 
در ادامه این کنفرانس، دبیرکل محمع جهانی صلح اسلامی و رئیس کنفرانس، رئیس و معاون بین الملل دانشگاه تهران،  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از  نخبگان و اندیشمندان علمی و فرهنگی داخلی به خارجی به ایراد سخنرانی پرداختند و پیشنهادات خود حول محورهای این کنفرانس را ارائه کردند. 
 
 
تبیین وضعیت عدالت علمی در نظام جهانی و ائتلاف سازی جامعه نخبگان جهانی جهت مقابله با آپارتاید علمی از جمله اهداف کلی این کنفرانس و تولید ادبیات مفهومی در خصوص عدالت علمی و توسعه صلح و عدالت جهانی و همچنین ارائه راهکارهای مؤثر در رفع آپارتاید علمی در جهان از جمله اهداف عملیاتی این کنفرانس بود. 
در مورد محورهای ارائه شده در این کنفرانس هم می توان به آپارتاید و عدالت علمی، علم در خدمت صلح عادلانه، مصادیق آپارتاید علمی در جهان، آپارتاید علمی و راهبردهای مقابله حقوقی با آن و ... اشاره کرد.
این کنفرانس  با صدور بیانیه ای به شرح ذیل به کار خود پایان داد:
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، متن این بیانیه به شرح زیر است:
یکی از غیر انسانی ترین تبعیض ها در جهان اعمال آپارتاید علمی در بین انسانها و جوامع مختلف است چرا که رشد دانش و فناوری در جهان مدیون تمامی جوامع است اگرچه ممکن است در نوع ایفای نقش ملت ها با همدیگر تفاوتهایی باشد.
 آپارتاید علمی مسیر توسعه دانش را که میتواند جهانی امن برای فرزندان نوع بشر فراهم سازد، دچار مخاطره می کند و از ساخته شدن جهانی سالم برای زیستن انسان و محیط سعادت بشر برای انسان در این سیاره آبی با او، به مقابله بر می خیزد.
از آنجا که توسعه علم در جهان مدیون همه جوامع است، لذا اعمال تحریم و آپارتاید علمی را می توان ناعادلانه ناجوانمردانه ترین و غیر اخلاقی ترین رفتار در این حوزه بر شمرد، چرا که علم ارزشمندترین دستاورد انسانی است که به واسطه مجاهدت با ارزش ترین فرزندان آدمی که همانا دانشمندان هستند، پله پله و یا آرزوی تغییر جهان به محیطی امن، صلح آمیز مرفع و سالم راه کمال و پیشرفت خود را طی کرده است. 
بنابراین میتوان گفت که وظیفه تمامی اندیشمندان،اساتید نخبگان و مراکز علمی و فناوری است که با گفتمان مشخص تلاش خود را به کار گیرند تا ضمن ناکام گذاشتن برنامه های غیر اخلاقی و تبعیض آمیز در حوزه علم پرچمداری عدالت علمی و فناوری را در دستان با کفایت دانشمندان فرهیخته قرار دهند و اگر این رویداد مهم محقق شود، با توجه به تغییراتی که در نظم جهانی در شرف وقوع است، این تغییرات جهان را محیطی عادلانه تر برای همه ابناء بشر خواهد ساخت از این رو با عنایت به مبانی عدالت خواهانه جمهوری اسلامی ایران و رسالت نخبگی اهل علم و در پایان این کنفرانس از تصمیم گیران و تصمیم سازان و نخبگان جهانی میخواهیم تا:
 
 ۱. با توجه به اینکه علم یک موهبت خدادادی است که تمامی جوامع در تولید و تعالی آن به انحای مختلف نقش داشته اند هیچکس حق ندارد با اعمال تحریم بر نشر دانش در جهان ملتهای دیگر را از مواهب یافته های علم و دانش محروم سازد، لذا آپارتاید علمی را به هر نحو ممکن و با هر انگیزه ای محکوم می نماییم.
 
 2.با توجه به محدودیت منابع غذایی در جهان و رشد مخاطرات در محیط های زندگی بشر به واسطه جنگ ها، ترورها و حوادث طبیعی، بهترین راه ایجاد امنیت روانی، غذایی و دارویی برای انسانها رشد علم در جوامع مختلف به صورت متوازن است و آپارتاید علمی یکی از موقع مهم در این مسیر می باشند.
 
3.راه برون رفت از مشکلات مرتبط با تحریم و آپارتاید علمی در جهان، باور به عدالت در حوزه علم و دانش است و عدالت علمی فرصتهایی برای رایزنی توسعه جوامع فراهم می کند، لذا یکی از مطالبات اصلی نخبگان و شرکت کنندگان در این همایش اهتمام و تلاش برای تحقق عدالت علمی در جهان و در همه زمینه هاست و امروز نخبگان علمی جهان نمیتوانند از بی عدالتی و ظلم عليه ملت مظلوم غزه بی تفاوت عبور کنند.
 
4. سودجویی و تبدیل علم به عرصه قدرت طلبی و جلوگیری از دستیابی انسانها به دستاوردهای علمی برای افزایش رفاه و ایجاد محیطی برای شکوفایی استعدادهای انسانی غیر انسانی ترین نوع تحریم است، چرا که مسیر رشد استعدادهای بیشماری را که میتواند منشأ خدمات ارزنده ای برای بشریت باشد، مسدود می سازد لذا یکی دیگر از مطالبات این همایش پرهیز از سودجویی، قدرت طلبی و اعمال ظلم در سایه علم و فناوری است.
 
5. رشد بی مهابای فناوری هویت انسانها را در برابر ماشین به چالش کشیده است و یکی از نگرانی های انسان آینده، به خطر افتادن هویت انسانی او است که اعمال آپارتاید علمی میتواند این نگرانی بشری را تشدید نماید لذا شایسته است نخبگان جهانی برای فائق آمدن بر این چالش هویتی در برابر هرگونه اعمال آپارتاید علمی در جهان ایستادگی کنند.
 
6. امروز شاهد هستیم که چگونه علم و فناوری در دست نظام سلطه ابزاری برای ظلم و کشتار مردم فلسطین و غزه شده است ضمن محکوم کردن این رفتار غیر عادلانه، خواستار ایجاد رویکرد حمایتگرانه از مردم بی دفاع فلسطین و غزه توسط جامعه علمی جهان هستیم و توقف کشتار مردم بی گناه غزه یکی از خواسته های فوری نخبگان مخالف آپارتاید علمی است. 
 
7.نخبگان و دانشمندان وجدانهای بیدار جامعه بشری هستند و عرصه علم بیشترین وابستگی را به این قشر فرهیخته جوامع انسانی دارد لذا شایسته است خود نخبگان و اندیشمندان به مقابله با آپارتایدعلمی از هر نوع آن اقدام نمایند.
 


١٤:٥٩ - يکشنبه ٢١ آبان ١٤٠٢    /    شماره : ٢٢١    /    تعداد نمایش : ١٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج