چاپ        ارسال به دوست

رویداد ملی مشارکت با حضور وزیر کشور

همایش روز ملی تشکل ها

همایش روز ملی تشکل ها روز یکشنبه 22 مرداد 1402 در سالن اجتماعات وزارت کشور با حضور آقای دکتر احمد وحیدی وزیر کشور برگزار گردید.

این همایش با سخنرانی دکتر ولیئی معاونت مشارکت های اجتماعي وزارت کشور آغاز شد.دکتر ولیئی ضمن تبریک این روز ملی ،تصریح کرد: 

۷۳۰ تشکل برای شرکت در این جلسه ثبت نام نمودند.امسال با توجه به سابقه فعالیت از تشکل های دارای سابقه ۵۰ ساله اقدام کردیم. امیدوارم در سال آتی بتوانیم عملکرد سازمان های مردم نهاد را ارزیابی کنیم. لذا این انتخاب فقط معیار سابقه است. 

معاون مشارکت های اجتماعي وزارت کشور ضمن اشاره به پایان دوره نمایندگان تشکل های انتخابات نمایندگان تشکل ها آبان ماه سال‌جاری برگزار خواهد گردید.

ولیئی گفت: ده هزار تشکل سازمان مردم نهاد در ۱۶ حوزه در کشور فعالیت می کنند.

دکتر عباسی رئیس سازمان امور اجتماعی

ضمن تبریک این روز ملی به تشکل ها گفت: اجتماعی بودن در نهاد فطری بشریت است و تشکل ها با اصل داوطلبی و فارغ از منفعت طلبی تشکیل می شوند. صالح ترین کمک کننده دولت ها تشکل های اجتماعی هستند. از دل مردم می توانند مطالبات مردم را پیگیری کنند و سرمایه اجتماعی برای کشور فراهم کنند.

- مشارکت واجتماعی و همبستگی اجتماعی در جامعه امنیت اجتماعی تولید کند.ارتقای سرمایه اجتماعی نتیجه تعامل فعال تشکل های اجتماعی با دولت ها هستند.

-در احادیث اسلامی هم از این مشارکت ها مورد تکریم قرار گرفته است. دگر خواهی در جامعه توسعه پیدا می کند. تشکل های اجتماعی می توانند الگوی خیر خواهی در جامعه بوده و به موازات آن پایه نظارت عمومی جامعه بر دولت ها باشند. تشکل ها قدرتمند ترین نیروی سازمان یافته مردم برای نظارت برمردم هستند. باید این نقش را به رسمیت بشناسیم.

ما باید فرآیند های تشکیل تشکل های اجتماعی را تسهیل و تسریع کنیم.و از نظارت تشکل ها بر عملکرد دولت استقبال کنیم. تشکل ها پیشتازان تحقق سلامت اجتماعی هستند.

دکتر الهیان نماینده مجلس و رئیس فراکسیون حمایت از سازمان های مردم نهاد سخنران بعدی مراسم روز ملی تشکل ها بود.

وی در سخنان خوددگفت شعار فراکسیون "اعتلای نهاد های مردمی" است. وی تصریح کرد اگر شما به صحنه نیایند دولت نمی تواند موفق شود. تجربیات موفق سازمان های مردم نهاد انعکاسی از توانایی تشکل ها در مشارکت فعال در اداره کشور دارد. مثال جدید آن عملکرد تشکل ها در همه گیری کرونا بود که با مشارکت مردم و تشکل ها  امار فوتی ها به شدت کاهش یافت.‌

تشکل های اجتماعی از ظرفیت های تخصصی مردم هستند و باید این استفاده نهادینه گردد و با اعطای مقام مشورتی از مشارکت سازمان یافته محقق گردد.

الهیان گفت: بحث پیش نویس قانون تشکل ها در مجلس  جاری اما سیر رسیدگی کند و اگر تابع اصل ۸۵ نشود، به نتیجه نمی رسد.ضرورت دارد نظام صدور مجوز در وزارت کشور‌ تسهیل شود.

نظام جامع مطالبه گری باید ایجاد شود و مطالبات تشکل ها به صورت سازمان یافته منعکس گردد.

الهیان ضمن اشاره به مشکلات ارتباطی تشکل ها با سازمان امور اجتماعی ضرورت دارد این سازمان در ساختمان مستقل قابل دسترسی مستقر شوند.  

آقای دکتر «احمد وحیدی» ظهر یکشنبه در همایش سالروز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی گفت: عنوان مشارکت اجتماعی عنوان بسیار مهمی است و شاید زیربنای سایر انواع مشارکت‌ها باشد؛ اگر بخواهیم مشارکت‌های دیگر واقعی باشد، منشاء آن از همین مشارکت‌های اجتماعی است.

وزیر کشور اضافه کرد: رهبر انقلاب در اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، خواستار شرکت آحاد ملت در فعالیت‌های اقتصادی هستند و شاید اگر کسی این سند را بخواند، بپرسد که چطور آحاد ملت می‌توانند در فعالیت‌های اقتصادی شرکت کنند؟

دکتر وحیدی ادامه داد: همچنین سؤال پیش می‌آید که اگر آحاد ملت درگیر فعالیت‌های اقتصادی شدند، باز هم از فقر، آسیب‌های اجتماعی و برخی از کمبودها رنج خواهیم برد یا خیر؟ وقتی آحاد ملت را درگیر فعالیت‌های اقتصادی کنیم، نه تنها اقتصاد و تولید رشد می‌کند، بلکه خودبه‌خود آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد.

وحیدی افزود: وقتی از مشارکت سیاسی صحبت می شود که همه باید در مشارکت سیاسی برای تعیین سرنوشت کشور حضور داشته باشند، این خواست انقلاب و نظام است که همه مردم در صحنه سیاست باشند.

وزیر کشور تصریح کرد: حق هر کسی است که در تعیین سرنوشت خودش نقش داشته باشد؛ از این جهت، جامعه ما، سیاست‌ورزترین جوامع است؛ زیرا رهبران مایلند که همه مردم در امر سیاست حضور داشته باشند. رهبر انقلاب درباره سیاسی بودن دانشگاه‌ها هم صحبت کردند.

وی مشارکت اجتماعی را زیرساخت مشارکت سیاسی دانست و با بیان اینکه مشارکت سیاسی مردم از برجستگی‌های نظام ماست، ادامه داد: مشارکت اجتماعی می‌تواند به یک مشارکت سیاسی واقعی کمک کند؛ نه یک مشارکت سیاسی ظاهری، کم‌توان، کم‌اثر و کم فروغ؛ همان که ما در بسیاری از کشورها مشاهده می‌کنیم.

وحیدی تصریح کرد: مشارکت اجتماعی می‌تواند زیربنای مشارکت در همه حوزه‌ها باشد و جامعه‌پذیر کردن مردم در سایه مشارکت اجتماعی اتفاق می‌افتد. درباره کسی که به کشورش، سرودش و پرچمش احترام نگذارد، چه تلقی می‌توان داشت؟ حتماً چنین شخصی دچار مشکل هویتی شده است.

وزیر کشور افزود: می‌شود تصور کرد کسی بتواند در این جریان به گونه ای عمل کند که کشور ش را در منظر بیگانگان تضعیف کند و ما بعداً به او مدال بدهیم یا تشویقش کنیم؟ هیچ تشویقی برای چنین افرادی در کار نیست.

وی تأکید کرد: جریانات اجتماعی هویت‌بخشی می‌کنند، وقتی احساس تعلق و هویت برای فرد ایجاد شد، به جامعه ضربه نمی‌زند. به دنبال این نیست که دشمن جامعه را دوست جامعه نشان بدهد و منافع مردم خودش را در پای دیگران حراج کند.

دکتر وحیدی یادآور شد: دیدیم و شنیدیم که خیلی از همین‌ها از دشمن‌ها خواستند که مردمشان را تحریم کنند. وقتی عدم جامعه‌پذیری وجود داشته باشد، این اتفاق می‌افتد. در جامعه ما در مقابل تهاجم بنیان برافکن فرهنگ غربی و تمدن فردگرا، به نگاه جمع‌گرا احتیاج داریم. مشارکت اجتماعی بنیان هر توسعه اجتماعی است و توسعه اجتماعی بنیان هر نوع توسعه دیگری است.
وزیر کشور با اشاره به وجود هوش مصنوعی در دنیای جدید، بیان داشت: هوش مصنوعی عنصر مهمی‌ست برای این‌که دنیای جدید را بشناسیم و یکی از عناصر محوری در آماده شدن برای دنیای جدید در آینده، تشکل‌های اجتماعی است.

دکتر وحیدی افزود: باید در طول سال برای رشد و توسعه تشکل‌های اجتماعی فعالیت داشته باشیم. نقش ممتاز تشکل‌های اجتماعی در اداره کشور بسیار مهم است؛ دولت، دولت مردمی است و خود را با کمال تواضع در معرض این قرار داده که افرادی درباره کم‌کاری دولت در حوزه مردمی‌سازی انتقاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: ادعا نمی‌کنیم توانستیم همه عرصه‌ها را در این امر طی کنیم اما ادعا می‌کنیم که چنین خواسته‌ای داریم. جایگاه دستیار رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی نمونه‌ای از این خواسته است.

وزیر کشور ادامه داد: مشارکت اجتماعی یک کار مشترک همه‌جانبه است و امیدوارم بتوانیم با طراحی‌های عملیاتی و زمان‌بندی‌های مشخص به سمت تحقق آن برویم. آماده امضای یک میثاق‌نامه برنامه مشترک مردمی‌سازی به عنوان یک میثاق‌نامه بین همه تشکل‌ها و وزارت کشور هستیم تا طرح یک برنامه روشن را عملیاتی کنیم.

دکتر وحیدی با بیان اینکه قریب ۲۰۰ هزار تشکل در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: باید فکر کنیم ببینیم این تشکل‌ها چگونه می‌توانند در کنار یکدیگر، یک امر بزرگ را محقق کنند. موضوعات متنوع و متعددی داریم که نیازمند مردم هستیم که در قالب تشکل‌ها ساماندهی شده‌اند.


١٢:٢١ - دوشنبه ٢٣ مرداد ١٤٠٢    /    شماره : ٢٠٥    /    تعداد نمایش : ١٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج