چاپ        ارسال به دوست

نشست هم اندیشی نمایندگان تشکل های اجتماعی

وزارت کشور

 
این نشست با حضور سازمان های مردم نهاد  و شبکه ارتباطی زنان، 1401/03/21 در وزارت کشور برگزار گردید.
 
- رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، مشارکت اجتماعی را مسیر رسیدن به جامعه آرمانی دانست و گفت رسالت مهم تشکل های اجتماعی، تسهیلگری مشارکت مردمی است.
محمد عباسی در نشست هم اندیشی نمایندگان تشکل های اجتماعی با تبریک ولادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) افزود: نام انسان های بزرگ برای این در تاریخ ماندگار شده است که خودشان را وقف جامعه کرده بودند.
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور افزود: آموزه های دین اسلام هم بر مشارکت اجتماعی و مردمی شدن کارها تاکید دارد. مسیر رسیدن به یک جامعه پاک و آرمانی، در مشارکت اجتماعی و هم افزایی ظرفیت ها و توانمندی هاست و در دل این تعاون، توسعه و پیشرفت حاصل می شود.
عباسی، مسائل اجتماعی را دارای پیچیدگی ها و ظرافت های بالایی دانست و خاطر نشان کرد: حل این پیچیدگی ها در گرو مشارکت فعالانه مردم است و در این بستر، تشکل های اجتماعی به عنوان حلقه واسط میان مردم با حاکمیت باید تسهیلگر حضور مردم در صحنه های اجتماعی باشند.
وی با بیان اینکه شمار بالای تشکل های ثبت شده در کشور نشان از حس قوی مسئولیت اجتماعی شهروندان است، گفت: فعالان اجتماعی نسبت به سرنوشت و پیشرفت جامعه دغدغه دارند و برای همین باید مورد حمایت و توجه جدی تر قرار گیرند.
معاون وزیر کشور با بیان اینکه کارهای بزرگ با محوریت آحاد مردم امکان تحقق دارد؛ افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر حضور حداکثری مردم در اداره جامعه تاکید دارند و بر همین اساس، باید زمینه های مشارکت مردم در بخش های مختلف و مقابله با آسیب های اجتماعی اعم از طلاق و فقر افزایش یابد.
عباسی اضافه کرد: تشکل های اجتماعی می توانند با افزایش آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به موقع، به سهم خود در مشارکت مردم در کاهش آسیب های اجتماعی موثر واقع شوند.
وی اظهار کرد: تاکیدات مداوم رهبر معظم انقلاب و جلسات متعدد با سران قوا در حوزه آسیب های اجتماعی، گویای همین امر است که برای رفع معضلات اجتماعی نیازمند یک رویکرد اجتماع محور هستیم.
تقویت تخصص، دانش و استطاعت مالی تشکل های اجتماعی از دیگر محورهای مورد تاکید رئیس سازمان امور اجتماعی در نشست امروز بود که گفت:  تشکل های اجتماعی با توجه به توسعه شتابان علمی و تغییر الگوهای اجتماعی، نیازمند نوآوری، به روز شدن به دانش نوین و خلاقیت هستند.
عباسی افزود: بایستی امروز از تمام ظرفیت ها در مواجهه با آسیب های اجتماعی بهره ببریم.
 
- در این نشست خانم دکتر شکوه نوابی نژاد رئیس شبکه ارتباطی سازمان های غیردولتی زنان، ضمن معرفی شبکه پیشنهاداتی را هم ارائه دادند.
شبکه ارتباطی سازمان های غیردولتی زنان، تنها شبکه گسترده قانونی از سمن های فعال در حوزه زنان و خانواده در ایران،با مجوز از وزارت کشور می باشد که با برخورداری از مقام مشورتی سازمان ملل (شورای اقتصادی واجتماعی سازمان ملل موسوم به اکوسوک(Ecsoc) و سابقه حدود 25 سال فعالیت و همراهی حدود 500 عضو سازمانی در سطح کشور و مشارکت در عرصه های ملی و بین المللی، ضمن ارایه گزارش مبسوط از پیشرفتهای زنان و اقدامات سازمانهای مردم نهاد در نظام ج .ا .ا  به سازمان ملل، دارای عملکرد شایان توجهی درمدت زمان فعالیت خود درحوزه زنان و خانواده بوده است، منجمله مشارکتی ملی؛ فرا قومیتی، مذهب وگرایشات سیاسی که میتواند الگوی مناسبی برای انواع همگرایی وهم اندیشی، درحوزه های مختلف در سطح کشور باشد .
این شبکه ، به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی سازمان های مردم نهاد حوزه زنان و خانواده در ایران، با بهره گیری از تجربیات ارزنده کادرقوی از میان زنان فرهیخته نظام- در قالب شورای مرکزی شبکه- به منظورتقویت و گسترش فضای اعتماد و تعامل ميان سازمانهای عضو شبکه و گروه ذینفعان در بخش عمومی (قوای مجریه ، قضاییه و مقننه)، و درراستای بهره گيري از ظرفيت های عظیم بخش مردمی، در طراحي و جاري ‌سازي  برنامه‌هاي کاربردي حوزه‌هاي  مورد نظر نظام مانند تحکيم خانواده، سلامت، آسیب های اجتماعی، اشتغال و کارآفرینی و... ، آماده حضور و ایفای نقش های مشورتی (درتصمیم گیری و تصمیم سازی)، واجرای برنامه های کلان مرتبط با زنان و خانواده در سطح ملی میباشد.
خانم دکتر نوابی نژاد در پایان پیشنهاداتی ارائه دادند.
1- ایجاد تسهیلات جهت ثبت تشکل های زیر مجموعه شبکه
2- انتظار می رود شورای ملی توسعه از اقدامات شبکه در عرصه های ملی و بین المللی حمایت لازم را بنمایند. 
3- به استانداران و فرمانداران، شبکه معرفی شود تا تسهیلات لازم و حمایت و همکاری ضروری با تشکل های عضو شبکه در استان ها داشته باشند.


١٧:٢٠ - دوشنبه ٣٠ خرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٥٩    /    تعداد نمایش : ٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج